Афіша

Театр на канікулах

Гамлет повертається із АТО – облмуздрамтеатр відкрив сезон сучасним прочитанням Шекспіра

Уперше за часи незалежності Закарпатський обласний державний український музично-драматичний театр відкрив сезон постановкою Шекспіра. У сучасному прочитанні «Гамлета» із візіями останніх українських подій поставив режисер Ярослав Геляс до 100-річчя від дня народження першого Гамлета української сцени, актора, режисера Ярослава Томовича Геляса (батька), який багато років працював у театрі шерегіївців. Символічно, що першу головну роль в цьому театрі зіграв онук ювіляра Любомир. Таким інтригуючим стало відкриття 71-го театрального сезону в найбільшому театрі Закарпаття.

Трагедія Вільяма Шекспіра «Гамлет» у постановці Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв переносить нас із середньовічної Данії в сучасну Україну. Гамлет, молодий патріот України, повертається з АТО через загибель батька-олігарха. В умовах корупції, яка роз’їдає країну, бореться з нею тими засобами, до яких звик на війні – зі зброєю в руках. Паралельно у виставі показано армію загарбників на чолі з Фортінбрасом-Путіним, що хоче завоювати нові території. У фіналі, коли вся еліта країни гине, Фортінбрас-завойовник захоплює владу. Це вистава-пересторога для українського суспільства, що треба об’єднуватися, а не воювати один з одним, інакше окупант переможе. 

 

«Класичні твори дотичні до сьогодення, їх можна інтерпретувати до сучасних подій України – епіцентру трагічних, суспільно-політичних, етичних проблем. У Шекспіра закладені філософські питання життя-смерті, любові, зради, на які накладаються переділ олігархічних кланів, війна… Щороку Шекспір буде звучати по-новому», – каже режисер-постановник Ярослав Геляс.

На сцені глядач побачить не зовсім класичний твір. За задумом режисера, Гамлет повертається із війни (АТО) – з неврозами, психічною неврівноваженістю, снами-спогадами боїв і ставить перед собою питання «Бути чи не бути?»… Режисерська вистава вражає кількістю порушених проблем, які кожен глядач прочитує по-своєму, через призму власного досвіду.


Загальному враженню, крім майстерного і складного тексту у перекладі Юрія Андруховича, активно допомагають музичне і світлове вирішення, дивують костюми й декорації. Промовистими є німі сцени наприкінці кожної дії, а відлуння сумного курликання журавлів у пісні «Чуєш, брате мій» поніс із зали не один глядач. Вистава непроста для розуміння, і тексти, і символи змушують задуматися. Особливо промовистим видається у фіналі прихід на данську землю чужинця Фортінбраса – після смерті всіх героїв у міжусобиці.


Художник-постановник вистави Олександр Сидорук поставився до оформлення по-філософськи, адже вдруге вже працює над «Гамлетом» після ще університетської дипломної роботи: «Сучасні люди теж грають у Гамлета. Вони приміряють маски на вокзалі життя, заплутуються в ньому. Спочатку все виглядає як хаос, але в ньому є конструкція. Попри хаос всередині людини, всесвіт існує».

Майже тригодинна вистава, до якої залучений весь колектив театру, поставлена завдяки меценатству Ярослава Козака.

 

Серед вдячної зали глядачів, яка довго аплодувала акторам, – й студенти Ужгородського університету. Магістрантка українського відділення Мар’яна Ничка була під враженням ще тривалий час: «Відкриття сезону направду грандіозне. Це п'єса, зіграти у якій є справжнім випробуванням, але водночас – омріяною вершиною акторів. Режисер-постановник Ярослав Геляс познайомив нас із сучасним Гамлетом, патріотом України, який повернувся з війни для того, щоб вирішити «бути чи не бути…». Режисеру вдалося тонко, але відверто показати глядачеві сучасність крізь призму історії. П'єса не є легкою для сприйняття, вона потребує аналізу, роздумів.....та в цьому і є сенс справжньої вистави. Вона якісно нового рівня і стане окрасою репертуару», – емоційно коментує студентка.

 

Прем’єрний показ виcтави відбудеться також 23 жовтня. Імовірно, що до 100-річчя корифея українського театру Ярослава Геляса «Гамлета» покажуть також в інших містах України.

Іванка Когутич

Наші контакти:

т/ф. (0312) 61-60-11 – приймальна
моб. (050) 411-47-41 – каса
тел.  (0312) 61-42-37 – черговий

Адреса театру:

88018 м. Ужгород, вул. Л. Толстого, 12
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН